VJ0603H272JXAAC
VJ0603H272JXAAC
Part Number
VJ0603H272JXAAC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 2700PF 50V X8R 0603
Data sheet
VJ0603H272JXAAC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance2700pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX8R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesHigh Temperature
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.036" (0.92mm)