VJ0603H103JXAAC
VJ0603H103JXAAC
Part Number
VJ0603H103JXAAC
Description
CAP CER 10000PF 50V X8R 0603
Data sheet
VJ0603H103JXAAC.pdf
    Part StatusActive
    Capacitance10000pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX8R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesHigh Temperature
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.036" (0.92mm)