VJ0603G105KXYPW1BC VJ0603G105KXYPW1BC
VJ0603G105KXYPW1BC
Part Number
VJ0603G105KXYPW1BC
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603
Data sheet
VJ0603G105KXYPW1BC.pdf
    Part StatusActive
    Capacitance1µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated6.3V
    Temperature CoefficientX5R
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Features-
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)