VJ0603A331FXQPW1BC VJ0603A331FXQPW1BC
VJ0603A331FXQPW1BC
Part Number
VJ0603A331FXQPW1BC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 330PF 10V C0G/NP0 0603
Data sheet
VJ0603A331FXQPW1BC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance330pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated10V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)