VJ0603A101JXBAP VJ0603A101JXBAP
VJ0603A101JXBAP
Part Number
VJ0603A101JXBAP
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0603
Data sheet
VJ0603A101JXBAP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance100pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.038" (0.97mm)