VJ0402Y821KXAAP VJ0402Y821KXAAP
VJ0402Y821KXAAP
Part Number
VJ0402Y821KXAAP
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 820PF 50V X7R 0402
Data sheet
VJ0402Y821KXAAP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance820pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.024" (0.60mm)