VJ0402Y331MXJAP VJ0402Y331MXJAP
VJ0402Y331MXJAP
Part Number
VJ0402Y331MXJAP
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 330PF 16V X7R 0402
Data sheet
VJ0402Y331MXJAP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance330pF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.024" (0.60mm)