VJ0402Y182JXXCW1BC VJ0402Y182JXXCW1BC
VJ0402Y182JXXCW1BC
Part Number
VJ0402Y182JXXCW1BC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 1800PF 25V X7R 0402
Data sheet
VJ0402Y182JXXCW1BC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance1800pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)