VJ0402Y121KXXAC VJ0402Y121KXXAC
VJ0402Y121KXXAC
Part Number
VJ0402Y121KXXAC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 120PF 25V X7R 0402
Data sheet
VJ0402Y121KXXAC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance120pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.024" (0.60mm)