VJ0402V393ZXJPW1BC VJ0402V393ZXJPW1BC
VJ0402V393ZXJPW1BC
Part Number
VJ0402V393ZXJPW1BC
Description
CAP CER 0.039UF 16V Y5V 0402
Data sheet
VJ0402V393ZXJPW1BC.pdf
    Part StatusActive
    Capacitance0.039µF
    Tolerance-20%, +80%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientY5V (F)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)