VJ0402V123ZXAPW1BC VJ0402V123ZXAPW1BC
VJ0402V123ZXAPW1BC
Part Number
VJ0402V123ZXAPW1BC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 0.012UF 50V Y5V 0402
Data sheet
VJ0402V123ZXAPW1BC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance0.012µF
    Tolerance-20%, +80%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientY5V (F)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)