GA1206Y222MBEBT31G
GA1206Y222MBEBT31G
Part Number
GA1206Y222MBEBT31G
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206
Data sheet
GA1206Y222MBEBT31G.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
GA
    Specifications
    SeriesGA
    Part StatusActive
    Capacitance2200pF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.067" (1.70mm)