GA0805A391GXEBT31G
GA0805A391GXEBT31G
Part Number
GA0805A391GXEBT31G
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 390PF 500V C0G/NP0 0805
Data sheet
GA0805A391GXEBT31G.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
GA
    Specifications
    SeriesGA
    Part StatusActive
    Capacitance390pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)