CK05BX181K
CK05BX181K
Part Number
CK05BX181K
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 180PF 200V BX RADIAL
Data sheet
CK05BX181K.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
Military, MIL-C-11015, CK05
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-C-11015, CK05
    Part StatusActive
    Capacitance180pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated200V
    Temperature CoefficientBX
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)