CDR02BX223AKUS7185 CDR02BX223AKUS7185
CDR02BX223AKUS7185
Part Number
CDR02BX223AKUS7185
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.022UF 50V BX 1805
Data sheet
CDR02BX223AKUS7185.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
Military, MIL-PRF-55681, CDR02
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR02
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance0.022µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientBX
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1805 (4512 Metric)
    Size / Dimension0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)