CAN18C222JAGAC7800 CAN18C222JAGAC7800
CAN18C222JAGAC7800
Part Number
CAN18C222JAGAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 2200PF 250VAC C0G 1812
Data sheet
CAN18C222JAGAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
CAN SMD Indust 250
    Specifications
    SeriesCAN SMD Indust 250
    Part StatusActive
    Capacitance2200pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated250VAC
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.061" (1.55mm)