C430C362G3G5TA7200 C430C362G3G5TA7200
C430C362G3G5TA7200
Part Number
C430C362G3G5TA7200
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 3600PF 25V C0G/NP0 AXIAL
Data sheet
C430C362G3G5TA7200.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
AxiMax 400 Comm C0G
    Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance3600pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)