C430C224M5U5TA C430C224M5U5TA
C430C224M5U5TA
Part Number
C430C224M5U5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.22UF 50V Z5U AXIAL
Data sheet
C430C224M5U5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
AxiMax 400 Comm Z5U
    Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm Z5U
    Part StatusActive
    Capacitance0.22µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientZ5U
    Operating Temperature10°C ~ 85°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)