C430C123K2G5TA7200 C430C123K2G5TA7200
C430C123K2G5TA7200
Part Number
C430C123K2G5TA7200
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.012UF 200V C0G AXIAL
Data sheet
C430C123K2G5TA7200.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
AxiMax 400 Comm C0G
    Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance0.012µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated200V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)