C430C105K5R5TA
C430C105K5R5TA
Part Number
C430C105K5R5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1UF 50V X7R AXIAL
Data sheet
C430C105K5R5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
AxiMax 400 Comm X7R
    Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance1µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)