C412C153K1R5TA C412C153K1R5TA
C412C153K1R5TA
Part Number
C412C153K1R5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CER CAP
Data sheet
C412C153K1R5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
AxiMax 400 Comm X7R
    Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.015µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)