C412C152F5G5TA C412C152F5G5TA
C412C152F5G5TA
Part Number
C412C152F5G5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 AXIAL
Data sheet
C412C152F5G5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
AxiMax 400 Comm C0G
    Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance1500pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)