C340C225M5U5TA7301 C340C225M5U5TA7301
C340C225M5U5TA7301
Part Number
C340C225M5U5TA7301
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL
Data sheet
C340C225M5U5TA7301.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
GoldMax 300 Comm Z5U
    Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm Z5U
    Part StatusActive
    Capacitance2.2µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientZ5U
    Operating Temperature10°C ~ 85°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)