C340C105M1U5TA7303 C340C105M1U5TA7303
C340C105M1U5TA7303
Part Number
C340C105M1U5TA7303
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1UF 100V Z5U RADIAL
Data sheet
C340C105M1U5TA7303.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
GoldMax 300 Comm Z5U
    Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm Z5U
    Part StatusActive
    Capacitance1µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientZ5U
    Operating Temperature10°C ~ 85°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)