C333C105J5R5TA C333C105J5R5TA
C333C105J5R5TA
Part Number
C333C105J5R5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Data sheet
C333C105J5R5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
GoldMax 300 Comm X7R
    Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance1µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)