C315C560JAG5TA7301 C315C560JAG5TA7301
C315C560JAG5TA7301
Part Number
C315C560JAG5TA7301
Description
CAP CER 56PF 250V C0G/NP0 RADIAL
Data sheet
C315C560JAG5TA7301.pdf
    Part StatusActive
    Capacitance56pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated250V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)