C315C240JDG5TA C315C240JDG5TA
C315C240JDG5TA
Part Number
C315C240JDG5TA
Description
CAP CER 24PF 1000V C0G/NP0 RAD
Data sheet
C315C240JDG5TA.pdf
Series
GoldMax 300 Comm C0G HV
    Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm C0G HV
    Part StatusActive
    Capacitance24pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.150" L x 0.124" W (3.81mm x 3.14mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)