C2225C274K5RACTU
C2225C274K5RACTU
Part Number
C2225C274K5RACTU
Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R 2225
Data sheet
C2225C274K5RACTU.pdf
    Part StatusActive
    Capacitance0.27µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.045" (1.15mm)