C2225C105M5UACTU
C2225C105M5UACTU
Part Number
C2225C105M5UACTU
Description
CAP CER 1UF 50V Z5U 2225
Data sheet
C2225C105M5UACTU.pdf
Series
SMD Comm Z5U
    Specifications
    SeriesSMD Comm Z5U
    Part StatusActive
    Capacitance1µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientZ5U
    Operating Temperature10°C ~ 85°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.045" (1.15mm)