C2225C105M5RACTU
C2225C105M5RACTU
Part Number
C2225C105M5RACTU
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 2225
Data sheet
C2225C105M5RACTU.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Comm X7R
    Specifications
    SeriesSMD Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance1µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.045" (1.15mm)