C2220C392MGGAC7800 C2220C392MGGAC7800
C2220C392MGGAC7800
Part Number
C2220C392MGGAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 3900PF 2000V C0GNP0 2220
Data sheet
C2220C392MGGAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Comm C0G HV
    Specifications
    SeriesSMD Comm C0G HV
    Part StatusActive
    Capacitance3900pF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.106" (2.70mm)