C1825C474MARACTU
C1825C474MARACTU
Part Number
C1825C474MARACTU
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1825
Data sheet
C1825C474MARACTU.pdf
Series
SMD Comm X7R Tip-Ring
    Specifications
    SeriesSMD Comm X7R Tip-Ring
    Part StatusActive
    Capacitance0.47µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated250V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)