C1825C103MDGACAUTO C1825C103MDGACAUTO
C1825C103MDGACAUTO
Part Number
C1825C103MDGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
COMSMDHIVOLTAGE.010UF 1000V
Data sheet
C1825C103MDGACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Auto C0G HV
    Specifications
    SeriesSMD Auto C0G HV
    Part StatusActive
    Capacitance10000pF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.106" (2.70mm)