C1812X563J8JAC7800 C1812X563J8JAC7800
C1812X563J8JAC7800
Part Number
C1812X563J8JAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.056UF 10V U2J 1812
Data sheet
C1812X563J8JAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Comm U2J Flex
    Specifications
    SeriesSMD Comm U2J Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.056µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated10V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.043" (1.10mm)