C1210C274G8JACAUTO C1210C274G8JACAUTO
C1210C274G8JACAUTO
Part Number
C1210C274G8JACAUTO
Description
CAP CER 0.27UF 10V U2J 1210
Data sheet
C1210C274G8JACAUTO.pdf
Series
SMD Auto U2J
    Specifications
    SeriesSMD Auto U2J
    Part StatusActive
    Capacitance0.27µF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated10V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Low Dissipation Factor
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Thickness (Max)0.067" (1.70mm)