C1210C103M3JAC7800 C1210C103M3JAC7800
C1210C103M3JAC7800
Part Number
C1210C103M3JAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10000PF 25V U2J 1210
Data sheet
C1210C103M3JAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Comm U2J
    Specifications
    SeriesSMD Comm U2J
    Part StatusActive
    Capacitance10000pF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Low Dissipation Factor
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)