C1206X563M8HACAUTO C1206X563M8HACAUTO
C1206X563M8HACAUTO
Part Number
C1206X563M8HACAUTO
Description
CAP CER 1206 56NF 10V ULTRA STAB
Data sheet
C1206X563M8HACAUTO.pdf
Series
SMD Auto X8R HT150C Flex
    Specifications
    SeriesSMD Auto X8R HT150C Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.056µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated10V
    Temperature CoefficientX8R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Temperature
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.047" (1.20mm)