C1206X563K4HACAUTO C1206X563K4HACAUTO
C1206X563K4HACAUTO
Part Number
C1206X563K4HACAUTO
Description
CAP CER 1206 56NF 16V ULTRA STAB
Data sheet
C1206X563K4HACAUTO.pdf
Series
SMD Auto X8R HT150C Flex
    Specifications
    SeriesSMD Auto X8R HT150C Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.056µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX8R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Temperature
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.047" (1.20mm)