C1206X273F4JACAUTO C1206X273F4JACAUTO
C1206X273F4JACAUTO
Part Number
C1206X273F4JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.027UF 16V U2J 1206
Data sheet
C1206X273F4JACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Auto U2J Flex
    Specifications
    SeriesSMD Auto U2J Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.027µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)