C1206X106K3RACAUTO C1206X106K3RACAUTO
C1206X106K3RACAUTO
Part Number
C1206X106K3RACAUTO
Description
CAP CER 10UF 25V X7R 1206
Data sheet
C1206X106K3RACAUTO.pdf
Series
SMD Auto X7R Flex
    Specifications
    SeriesSMD Auto X7R Flex
    Part StatusActive
    Capacitance10µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesSoft Termination
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.077" (1.95mm)