C1206T564K3RALTU
C1206T564K3RALTU
Part Number
C1206T564K3RALTU
Description
CAP CER 0.56UF 25V X7R 1206
Data sheet
C1206T564K3RALTU.pdf
Series
SMD COTS X7R
    Specifications
    SeriesSMD COTS X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.56µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsCOTS
    ApplicationsHigh Reliability, Bypass, Decoupling
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.043" (1.10mm)