C1206C474J5REC7210 C1206C474J5REC7210
C1206C474J5REC7210
Part Number
C1206C474J5REC7210
Description
CAP CER 1206 470NF 50V X7R 5%
Data sheet
C1206C474J5REC7210.pdf
Series
ESD SMD Comm X7R
    Specifications
    SeriesESD SMD Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.47µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsESD Protection
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)