C1206C472J1GECAUTO7210 C1206C472J1GECAUTO7210
C1206C472J1GECAUTO7210
Part Number
C1206C472J1GECAUTO7210
Description
CAP CER 1206 4.7NF 100V C0G 5%
Data sheet
C1206C472J1GECAUTO7210.pdf
Series
ESD SMD Auto C0G
    Specifications
    SeriesESD SMD Auto C0G
    Part StatusActive
    Capacitance4700pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, ESD Protection
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)