C1206C183F5JAC7800 C1206C183F5JAC7800
C1206C183F5JAC7800
Part Number
C1206C183F5JAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.018UF 50V U2J 1206
Data sheet
C1206C183F5JAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Comm U2J
    Specifications
    SeriesSMD Comm U2J
    Part StatusActive
    Capacitance0.018µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Low Dissipation Factor
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)