C1206C106Z9VACTU
C1206C106Z9VACTU
Part Number
C1206C106Z9VACTU
Description
CAP CER 10UF 6.3V Y5V 1206
Data sheet
C1206C106Z9VACTU.pdf
Series
SMD Comm Y5V
    Specifications
    SeriesSMD Comm Y5V
    Part StatusActive
    Capacitance10µF
    Tolerance-20%, +80%
    Voltage - Rated6.3V
    Temperature CoefficientY5V (F)
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)