C1206C100J1GALTU
C1206C100J1GALTU
Part Number
C1206C100J1GALTU
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10PF 100V NP0 1206
Data sheet
C1206C100J1GALTU.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Comm C0G SnPb
    Specifications
    SeriesSMD Comm C0G SnPb
    Part StatusActive
    Capacitance10pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)