C0805X153J8JAC7800 C0805X153J8JAC7800
C0805X153J8JAC7800
Part Number
C0805X153J8JAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.015UF 10V U2J 0805
Data sheet
C0805X153J8JAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Comm U2J Flex
    Specifications
    SeriesSMD Comm U2J Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.015µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated10V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)