C0805X152G2GECAUTO7210 C0805X152G2GECAUTO7210
C0805X152G2GECAUTO7210
Part Number
C0805X152G2GECAUTO7210
Description
CAP CER 0805 1.5NF 200V C0G 2%
Data sheet
C0805X152G2GECAUTO7210.pdf
Series
ESD SMD Auto C0G
    Specifications
    SeriesESD SMD Auto C0G
    Part StatusActive
    Capacitance1500pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated200V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.039" (0.98mm)