C0805X106J9RAC7800 C0805X106J9RAC7800
C0805X106J9RAC7800
Part Number
C0805X106J9RAC7800
Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805
Data sheet
C0805X106J9RAC7800.pdf
Series
SMD Comm X7R Flex
    Specifications
    SeriesSMD Comm X7R Flex
    Part StatusActive
    Capacitance10µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated6.3V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesSoft Termination
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)