C0805T225K4RCL7800 C0805T225K4RCL7800
C0805T225K4RCL7800
Part Number
C0805T225K4RCL7800
Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805
Data sheet
C0805T225K4RCL7800.pdf
Series
SMD COTS X7R
    Specifications
    SeriesSMD COTS X7R
    Part StatusActive
    Capacitance2.2µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsCOTS
    ApplicationsHigh Reliability, Bypass, Decoupling
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)